2017 m. birželio 14 d. Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakultete „Kineziterapijos“ studijų programos studentė Greta Žaldokaitė apgynė baigiamąjį profesinio bakalauro darbą „Naujai sukurtos išmaniojo telefono programėlės tinkamumas ir naudingumas pacientams po peties sąnario endoprotezavimo operacijos pirmajame reabilitacijos etape“. Šis darbas –puikus tarpfakultetinio bendradarbiavimo pavyzdys, kadangi bendradarbiaujant su Elektronikos ir informatikos fakultetu buvo sukurta programėlė išmaniesiems įrenginiams, skirta pacientams fiksuoti reabilitacijos progresą, o kineziterapeutams – jį stebėti, analizuoti ir atitinkamai reaguoti. Programėlę sukūrė studentai Edgaras Dabravolskis (Elektronikos ir informatikos fakultetas) ir Greta Žaldokaitė (Sveikatos priežiūros fakultetas), studentams vadovavo katedrų vedėjai dr. Mindaugas Liogys (EIF Programinės įrangos katedra) ir dr. Milda Žukauskienė (SPF Reabilitacijos katedra).
Programėlė sėkmingai naudota ir teigiamai įvertinta vienos Vilniaus sveikatos priežiūros įstaigos pacientų ir kineziterapeutų.
Kineziterapeutas, suvedęs jam suteiktą kodą, prisijungė prie savo paskyros, įvedė į sistemą naują pacientą, sukūrė jam identifikavimo kodą ir slaptažodį, su kuriuo pacientas galėjo prisijungti į savo paskyrą. Tuomet, atsižvelgdamas individualiai į kiekvieno paciento būklę, kineziterapeutas parinko labiausiai tinkamus pratimus iš 17 galimų (1 pav.). Pacientas pagal jam suteiktus prisijungimo duomenis prisijungė prie savo paskyros ir ten matė svarbiausių dalykų atmintinę, individuliai jam kineziterapeuto parinktų pratimų sąrašą su aprašymais (2 pav.). Pratimus pacientas turėjo atlikti 3 kartus per dieną ir kiekvieną kartą po mankštos jis privalėjo pažymėti, koks yra jaučiamas skausmas (3 pav.). Kas savaitę pacientas turėjo matuoti apytikslius pasyvaus žasto lenkimo ir atitraukimo amplitudžių rodmenis ir registruoti juos tam skirtose grafose. Šias rezultatų diagramas savo paskyroje matė tiek pacientas, tiek kineziterapeutas (4, 5 pav.), kuris, atsižvelgdamas į esamus rodiklius, galėjo koreguoti paciento pratimų programą.

 

 

 

 

 

Tiek apklaustų pacientų, tiek kineziterapeutų nuomone, programėlė įvertinta kaip tinkama pacientams po peties sąnario endoprotezavimo operacijos. Vertinant programėlės naudingumą visų kineziterapeutų ir pacientų nuomone programėlė įvertinta kaip naudinga.

 

Dr. Milda Žukauskienė,
Reabilitacijos katedros vedėja