2022 m. lapkričio 11 d. Sveikatos priežiūros fakultete įvyko tarptautinė konferencija „Senėjimui draugiška visuomenė“. Renginio pradžioje vedėjos atkreipė dalyvių dėmesį į esminį konferencijos žodį – draugiška – ir pakvietė padiskutuoti, ar žodžiai senėjimas, senas yra įžeidžiantys, nepagarbūs? Jei žodis senas yra įžeidžiantis, vadinasi, ir senatvė tokioje visuomenėje laikoma gėdingu, žeidžiančiu dalyku. O turėtų būti atvirkščiai, juk senatvė – tai patirtis, istorija, išmintis…
Birutė Gostevičienė, VK Sveikatos priežiūros fakulteto dekanė, pasveikino konferencijos dalyvius ir paskatino atvirai kalbėti apie mūsų visuomenei tokią aktualią senėjimo problemą. Pranešėjai, Marius Čiurlionis, LR SAM Ilgalaikės priežiūros koordinavimo ir įgyvendinimo patarėjas, pristatė ilgalaikės priežiūros Lietuvoje perspektyvas, Inger Lise Trønningsdal, viešnia iš Norvegijos Molde savivaldybės, kalbėjo apie senėjimui draugiškos visuomenės strategijas. Dr. Ieva Eglė Jamontaitė,
VU Medicinos fakulteto Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centro asistentė, VšĮ VUL Santaros klinikos kineziterapeutė, dr. Viktorija Grigaliūnienė, sertifikuota Europos klinikinė sveikatos psichologė, LSMU Slaugos klinikos lektorė, Jurgita Veliulytė, VK Sveikatos priežiūros fakulteto lektorė, Valakupių reabilitacijos centro vyr. kineziterapeutė, sveikos gyvensenos edukologė, akcentavo, kad sveikam senėjimui būtina fizinio aktyvumo ir psichologinių aspektų darna. Išgirdome amžėjimo sąvoką, kuri mūsų visuomenei leistų išsivaduoti iš neigiamos žodžio senėjimas konotacijos. Viktorija Montvilienė, Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto Sveikos gyvensenos fakulteto dekanė, pasidalijo universiteto studentų patirtimi, kaip gyventi visavertį gyvenimą nepaisant amžiaus. Ieva Striogienė, „Sidabrinės linijos“ bendruomenės koordinatorė, klinikinė psichologė, papasakojo apie bendravimo prasmę ir poveikį senjorams, kodėl svarbu senatvėje išlaikyti socialinius santykius. Janar Säkk and Elo Jõgi, studentai iš Talino universiteto Haapsalu kolegijos, pristatė, kaip pritaikyti Mąstymo modeliavimą kuriant reabilitacijos paslaugas.
Konferencijos pagrindinę koncepciją – draugiškumas senėjimui – kūrė skirtingų kartų vedėjų duetas, Diana Žėkienė, Sveikatos priežiūros fakulteto lektorė, ir Domilė Ieva Paškevičiūtė, studijų programos „Ergoterapija“ ER20 gr. studentė. Pozityvų mąstymą skatino Valakupių reabilitacijos centro sukurtos dovanos-maišeliai dalyviams, lektorės Juventos Mudėnienės paruoštos dovanos: knyga „Ar prisiminsi mane, Vilniau?“ ir specialiai projekto partneriams sukurti karpiniai pagal XIX-XX amžiaus tradicijas, salės puošmenos, Tomo Čižoko, VK Agrotechnologijų fakulteto Dekoratyvinių augalų ir želdinimo centro „VikoFlora“ vadovo, rūpesčiu, ir salotų baro „Mano guru“ paruoštos vaišės – įstaiga nuo 2004 m. įgyvendina išėjusių iš laisvės atėmimo vietų ir priklausomų, baigusių reabilitacijos programas, asmenų integraciją į visavertį visuomenės gyvenimą ir darbo rinką.
Darnus lektorių, dalyvių, partnerių ir konferencijos organizatorių darbas buvo apvainikuotas išvadinėmis mintimis: jaunystė dažnam mūsų yra duodama, tačiau ne kiekvienas jaunuolis, deja, sulauks senatvės. Senatvė – tai dovana, kurią ne kiekvienam pasiseka gauti.
Konferencija surengta vykdant Erasmus+ programos strateginės partnerystės KA2 projektą (Nr. 2020-1-EE01-KA203-077953) „Senėjimui draugiška visuomenė – inovacijos, ugdymas ir technologiniai sprendimai“ (anglų k. „Age-friendly Society – Innovation, Education and Technological Solutions“) konferencijoje.
Diana Žėkienė, Sveikatos priežiūros fakulteto lektorė