Kovo 27 d. Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos iniciatyva Sveikatos priežiūros fakultete įvyko seminaras „Sveika gyvensena ir fizinio aktyvumo nauda asmenims, turintiems psichosocialinę negalią“, skirtas bendrijos nariams ir juos globojantiems socialiniams darbuotojams. Dažnai susiduriama su klaidingais įsitikinimais, kad sveika gyvensena apima tik fizinį aktyvumą ir mitybą. Jurgita Stankūnienė, Slaugos katedros vedėja, slaugytoja, lektorė, ir Alina Bažanovienė, Slaugos katedros lektorė, klausytojams ne tik papasakojo, bet ir praktiškai pademonstravo, kad sveikai gyventi – tai rūpintis ir psichikos sveikata bei emocine gerove. Svarbus aspektas šiame kelyje – fizinis aktyvumas. Joga, kvėpavimo pratimai, įvairios fizinės praktikos ar tik paprastas pasivaikščiojimas daro įtaką mitybai, yra puikus būdas ne tik pagerinti kūno sveikatą, bet ir atsipalaiduoti, valdyti emocinį stresą, nerimą, pailsėti, pagerinti miego kokybę, sustiprinti psichikos sveikatą.

Reabilitacijos katedros dėstytoja praktikė Juventa Mudėnienė seminaro dalyviams pasiūlė teatrą kaip unikalią psichikos sveikatos stiprinimo veiklą. Žmogaus fantazija ir kūrybiškumas padeda įgyti drąsos ir atsiskleisti, atverti save sau pačiam ir aplinkiniam pasauliui.

Tam ypač palankus teatras, nes jo elementai – universalūs ir derantys bet kurioje veikloje. Jie gali suteikti žaismingumo, įnešti dinamikos, suaktyvinti ar nuraminti jausmus. Skirtingi žanrai, priemonės yra naudingos įvairių poreikių, charakterių bei galimybių žmonėms, nes leidžia patenkinti vidinius poreikius ir atpažinti savo asmenybės stipriąsias ir silpnąsias puses.

Teatrinės veiklos suteikia galimybes rinktis tai, kas yra artima vidinei būsenai: dainuoti, šokti, naudoti lėles, slėptis anapus šešėlių širmos, piešti dekoracijas, gaminti kostiumus ar rekvizitus, o gal tiesiog stebėti ir paploti kolegoms… Savų poreikių ir gebėjimų išpildymas be įtampų, be streso, be primestų instrukcijų, o leidžiant rinktis, siūlyti ir improvizuoti, kiekvienam suteikia džiaugsmingas būsenas ir vidinį pasitenkinimą, motyvuojantį gyventi, veikti, jaustis reikalingam. Palanki savivoka bei savigarba skatina įsitraukimą į socialines veiklas, į bendruomenes, kurias jungia bendri pomėgiai bei interesai, tai yra ypač svarbu asmenims, turintiems psichosocialinę negalią.

„Buvo akivaizdu, kad žmonės, turintys psichikos negalią, įveikia visus vidinius barjerus: baimę, nepasitikėjimą, žemą savivertę. Jie tiesiog veikė spontaniškai! Įsitraukė į kūrybines improvizacijas ir nuoširdžiai džiaugėsi kiekviena sėkme – tiek sava, tiek svetima. Laimė dirbti su šiais žmonėmis ir jausti tą džiaugsmo debesį, tvyrojusį aplink mus visus“,– pasibaigus seminarui dalinosi savo potyriais Juventa Mudėnienė.

Daugiau nuotraukų rasite VIKO SPF Facebook ir Instagram įraše.